1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Bakım
Trendlerdeki Yazı

Analjezik Nedir ?

Analjezik Nedir ?
Analjezik ilaç nedir
0

Analjezik Nedir ?

Analjezik Nedir ? Cilt bakım alanında fazla geçmese de mukakkak eksiksiz yeri olan kullanım amacı ağrıyı azaltmak olan bu madde çoğu alanda çok önemli yere sahiptir. Aynı zamanda halk arasında antibiyotikler ile birlikte en fazla kullanılan ilaçların başını çeker analjezikler. Terim anlamını söyleyecek olursak bilinç kaybı yaratmaksızın veya herhangi bi uyku tarzı duruma sokmadan ağrılardan kurtulmasını sağlamaktır.

Analjezik Nedir ?
Analjezik Nedir ?

Analjezik ilaçlar kronik ağrı veya akut sendromlarında ağrıyı kontrol altına alabilmek için kullanılır. Başka duyularda hiç bir değişiklik olmaksızın ağrı duyusunun giderilmesidir.

Analjezik Ne İşe Yarar

Nefes darlığı: Morfin, akciğer ödemine ve kalp yetmezliğine bağlı olarak nefes darlığında son derecede etkilidir. Morfin ampul nasıl kırılır için daha önceki konumuza bakabilirsiniz.

Öksürük: Analjezi için uygulanması lazım olan dozdan daha azı kullanılarak öksürük refleksi baskılanır. Şu an günümüzde ise daha etkin, analjezi ve bağımlılık etkisi olmayan, yapay ilaçlar öksürük giderici olarak kullanılmaktadır.

İshal: Opioidler her türlü ishali garanti biçimde önlemektedirler.

Analjezik Ne İşe Yarar
Analjezik Ne İşe Yarar

Analjezik İlaçlar Kullanım Alanları

Analjezik ilaçlar genel olarak diş ağrısında kullanılıyor olarak bilinse de kanser, künt ve orta şiddetteki ağrılar, ameliyat sonrası ağrılar, migren, travma, bel ağrıları vsvs.. şeklinde uzatabiliriz. Kullanım kategorisi daha çok ağrı bazlı bakılsa da kronik ağrılar içindir arada bir başlayan ağrılar için asla önerilmez. Yaygın olarak hap şeklinde olduğu bilindiği gibi krem olarakta mevcuttur. Direkt olarak merkezi sinir sistemine etki eder. Analjezik ilaçlar ağrının yanı sıra ishal , öksürük ve nefes darlığında tercih edilir.

analjezik ilaçlar kullanım alanları
analjezik ilaçlar kullanım alanları

Analjezik İlaçlar Yan Etkileri

Kullanılan analjezik maddeye göre değişiklik gösterse de genel olarak zararsız bilinen bu maddelerin yan etkilerini inceleyelim şimdi..

  1. Solunum depresyonu
  2. Psişik ve fiziksel bağımlılık (bu sebebten dolayı kırmızı reçete ile satılırlar.)
  3. Miyozis (Göz bebeğinin aşırı şekilde daralması veya küçülmesidir.)
  4. Mide bulantısı, huzursuzluk, safra kesesi basıncında artma
  5. Kabızlık
  6. Alerjik reaksiyonlar
  7. Bronkospazm (Hava yollarının daralması)

Analjezik etkilerine ek olarak antipiretik (ateş düşürücü) ve antiinflamatuvar etkileri vardır. Analjezik yan etkileri özetle bu şekildedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap