1. Ana Sayfa
  2. Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Aşamaları Nelerdir?

Cilt Bakımı Aşamaları Nelerdir?
cilt bakımı aşamaları nelerdir
0

Cilt Bakımı Aşamaları

Cilt Bakımı Aşamalarını anlatmadan önce bir kaç şeye değinelim. Cildin diriliğini, gençliğini korumak için en önemli kural onu temiz tutmak ve su kaybını önlemek. Cilt zamanla su kaybediyor. Yaşa bağlı cilt hücrelerindeki sıvı kaybı da kırışıklıklara, lekelere ve çökmüş bir görünüme neden oluyor. Peki, cildi korumak için neler yapabilirsin?

1-Her gece yatmadan önce cildini mutlaka cilt tipine uygun bir yüz temizleme ürünü (temizleme jeli veya temizleme sütü) ile temizle.

2- Peeling ile ölü derilerini cildinden arındır.

(1. Aşamadaki gibi her akşam uygulamana gerek yok 3 günde bir cildinin kuruluğuna bağlı uygulayabilirsin). Ayrıca makyaj öncesi peeling yapmak fondötenin cildinde daha temiz ve kusursuz durmasını sağlar :)

3-Cildi iki ürünle temizledikten sonra gözeneklerin iyice arınması ve sıkılaşması için cilt temizleme toniklerinden kullan.

4-Tonik kuruduktan sonra cildine uygun nemlendiriciyi detaylı bir şekilde masaj hareketleriyle uygula. Dikkatli ol aşağıya doğru değil yukarıya doğru :)

Yüz Temizleme Ürünleri Nelerdir?

Yüz Temizleme Jeli

Cildin eğer yağlı ise ve derinlemesine bir temizlik istiyorsan cilt temizleme jeli senin için daha uygun olacaktır. Aşırı kullanmaktan kaçın çünkü cildin aşınabilir, kuruyabilir ve tahrişe neden olabilir. Ayrıca aşırı kullanmanın bir faydası olmaz 😉

Temizleme Sütü Ve Köpüğü

Hassas, kuru ve karma bir cilde sahipsen temizleme sütü ve temizleme köpüğü sana daha uygun olacaktır. Temizleme sütü kuru cildini yatıştırır ve nemlendirir. Temizleme köpüğü ise hassas cildine narin dokunuş yapar 😍 Sana bir uzm. estetisyen tavsiyesi; eğer akneli cildin varsa bu ürünlerden kaçın derim🤭

Peeling

Peeling gözenekleri tıkayan, siyah nokta ve sivilce yapan, cildin çok daha mat, kuru ve sağlıksız görünmesine neden olan, erken yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasını hızlandıran ölü derileri temizlemeye yardımcı olan bir üründür. Cildinizi ne kadar temizlerseniz temizleyin peeling cilt bakımının olmazsa olmazıdır.

Kuru ve karma bir cildin varsa düzenli peeling yapman gerekir. Alkol içeren peelinglerden kaçınmalı, içeriğinde yağ ve nemlendirme özelliği olan peelingler kullanmalısın. Sana önerim 2-3 günde bir peeling yapmalısın.

Normal bir cildin varsa her cilt bakımında peeling yapmayı unutmaman yeterlidir🥰

Hassas bir cildin varsa alkollü, büyük tanecikli ürünlerden kaçın. Daha çok yumuşak tanecikli ve jel yada krem peelingler kullanman senin için daha uygun olur. Hassas bir cildin olduğundan narin bir şekilde masaj yapmanı öneririm😊

Tonik

Kuru cilt

Kuru ciltlerde gözenekler kapalı yağ salgılama oranı azdır. Bu yüzden alkolsüz tonikler kullanmalısın.

Yağlı cilt

Bu tip ciltlerde gözenekler açık ve yağ salgılanması çok fazladır. Bu yüzden alkollü tonikler kullanabilirsin.

Karma cilt

Bu tip bir ciltte genelde burun çevresi ve alın bölgesi yağlıdır. Yanak bölgeleri ise yağlı değildir. Bu yüzden alkol oranı düşük bir tonik kullanabilirsin.

Nemlendirici

Nemlendirici aşaması çok kolay cildin kuru ve karma ise yağ bazlı nemlendiriciler kullan. Cildin yağlı ve hassas ise su bazlı nemlendirici kullanabilirsin.

Cildine iyi davranmayı unutma🥰

Yüz serumu hakkında detaylı bilgi verdiğimiz makalemize göz gezdirmeyi unutma.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap