1. Ana Sayfa
  2. Cilt Sözlüğü

Çinko Nedir ?

Çinko Nedir ?
Çinko Nedir Çinko Cilde Faydaları Nelerdir
0

Çinko Nedir

Çinko Nedir ? Günlük çinko ihtiyacı karşılanmayan bireylerde farklı sorunlar ortaya çıkacaktır. Çinko kısaca, doku ve organların düzgün çalışmasını sağlayan demirden sonraki en önemli iz elementlerinden biridir. Yetişkinlerde toplamda 2 g olduğu tahmin edilmektedir. Vücudun hemen hemen tüm parçaları için birçok farklı faydaya sahip çinko, özellikle cilde faydaları ile öne çıkmaktadır. Cilt sağlığının korunması açısından da çinko en önemli elementler arasında yer almaktadır.  

Çinko Nedir
Çinko Nedir

Çinko Cilde Faydaları Nelerdir?

Çinko cilde faydaları saymakla bitmez. Özellikle akne oluşumunun engellenmesi açısından çinko önemli bir görev üstlenmektedir. Yaşlanmaya karşı gösterdiği dirençle de cildin uzun süre korunmasını ve sağlıklı kalmasına destek olacaktır. Bu tür özellikleri sayesinde günümüzde cilt sağlığı ile ilgili birçok işlemde çinkoya ihtiyaç duyulmaktadır.

Cilt sağlığı açısından çinko elementinin faydaları kısaca şöyle özetlenebilir:

  • Akne oluşumunu engeller.
  • Yanıt ve ameliyat izlerinin yok olmasını sağlar.
  • Ciltte erken yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır.
  • Cildin parlak, canlı ve daha ışıltılı olmasını sağlar.
  • Ciltteki kolajen üretimini destekler.
  • Cildi sıkılaştırarak esneklik kazandırır.
  • Genç bir görünüm elde edilmesini sağlar.
Çinko Cilde Faydaları Nelerdir
Çinko Cilde Faydaları Nelerdir

Çinko Hangi Gıdalarda Bulunur?

En iyi çinko takviyesi elbette ilaç kullanımına gerek kalmadan yeterli miktarda besinlerden alınan şekliyle olacaktır. Çinko yönünden zengin gıdalar arasında kuruyemişler ilk sırada yer almaktadır. Öte yandan kırmızı et, balık, fasulye, deniz ürünleri, sür ve süt ürünleri de çinko açısından zengindir.

Çinkoya meyvelerde çok rastlanmaz. Ancak bazı sebze türlerinin de çinkoya sahip olduğu bilinmektedir. Ispanak, nohut, kuru fasulye, bezelye çinko açısından zengin sayılabilir.

Çinko Hangi Gıdalarda Bulunur
Çinko Hangi Gıdalarda Bulunur

Ciltte Çinko Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Ciltte çinko eksikliği belirtileri arasında en önemlisi cildin soluk bir görünüme sahip olmasıdır. Öte yandan ciltte görülen kuruluk da çinko eksikliğinden kaynaklı olabilir. Yara ve enfeksiyonların geç iyileşmesi de bu kapsamda sayılabilecek başlıca göstergeler arasında yer almaktadır.

Çinko eksikliğine bağlı olarak en yaygın görülen rahatsızlıklar arasında egzama ise ilk sırada yer almaktadır. Çinko krononik enfeksiyonların iyileşmesinde de önemli rol oynayacağı için düzenli ve ihtiyaç duyulan miktarda alınması gerekir. Eksikliği kadar fazlalığı da zarar teşkil edecektir.

Ciltte Çinko Eksikliği Belirtileri Nelerdir
Ciltte Çinko Eksikliği Belirtileri Nelerdir

Çinko Cilde Faydaları konusunda kısa ve öz şekilde bilgiler verdik yardımcı tüm vitaminler ve yardımcılar hakkında bilgi almak için cilt sözlüğü kategorimize bakmanızda fayda olacaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap