1. Ana Sayfa
  2. Cilt Sözlüğü

D Vitamini Nedir ?

D Vitamini Nedir ?
D Vitamini Nedir D Vitamini Cilde Faydaları
0

D Vitamini Nedir ?

D Vitamini Nedir ? D vitamini ilacı günümüzde çoğu kişi tarafından kullanılan önemli bir takviye edici unsurdur. D vitamini, kemik sağlığını oluşturmak ve korumak için en önemli vitaminlerden biridir. Kalsiferol olarak da bilinen D vitamini, kalsiyum ve fosforun sindirim yollarında kullanımı ve emilimi ile bilhassa çocuklarda büyüme çağında son derece önemlidir.

D vitamininin iki farklı çeşidi bulunmaktadır.

  • D2 Vitamini: Belirli besinler yoluyla vücuda girişi sağlanır.
  • D3 Vitamini: Besinlerden de alınabilse de güneş ışığı en büyük kaynağıdır.

Diğer pek çok vitamin türüne göre D vitamini cilt hücrelerinin gelişmesinde ve onarılmasında da önemli roller üstlenmektedir.

D Vitamini Nedir
D Vitamini Nedir

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D vitamini eksikliği belirtileri özellikle kişinin cildine bakıldığında bile kolayca fark edilebilmektedir. Çoğu zaman açık tenli kişilerde D vitamini eksikliği de görülmektedir. D vitamini eksikliği birçok hatalığa davetiye çıkarmaktadır. Genel olarak D vitamini eksikliğinin cilde olumsuz etkileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Gözaltı morluklarının oluşması.
  • Aşırı terleme.
  • Saç dökülmesi vb.

D vitamini eksikliği yaşadığını düşünen kişilerin uzman kontörlünde D vitamini takviyesi alması gerekecektir. Ancak günlük olarak çocuklarda, kadınlarda, erkeklerde ve hamilelerde alınması gereken miktar değişmektedir. D vitamini fazlalığı veya eksikliğinde ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir
D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir

D Vitamini Cilde Faydaları Nelerdir?

D vitamini faydaları vücudun hemen hemen her sistemi için farklıdır. Birçok yönden fayda sağlayan ve eksikliği durumunda ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkması vitaminin sahip olduğu önemi göstermektedir. D vitaminin özellikle cilde faydaları ise şöyle özetlenebilir:

  • Cilde uygulanmasıyla sedef hastalığının tedavisinde rol oynar.
  • Cildin korunması ve genç kalmasına yardımcı olur.
  • Sivilce çıkmasını yavaşlatır ve cildi onarır.

İnsan sağlığı açısından D vitamininin daha birçok faydasından söz etmek mümkündür.

D Vitamini Cilde Faydaları Nelerdir
D Vitamini Cilde Faydaları Nelerdir

D Vitamini Cilde Nasıl Uygulanır?

D vitamini cilde faydaları arasında birçok farklı unsur yer almaktadır. Bu nedenle tedavi amaçlı da kullanılabilmektedir. D vitaminin kullanımı günlük vücudun ihtiyacı kadar olan dozda olmalıdır. D vitamini bilindiği üzere en iyi güneşten alınabilmektedir. Öte yandan D vitamini yönünden zengin maddelerle üretilecek çeşitli maske veya kremler de cilt bakımında tercih edilebilir.

D Vitamini Cilde Nasıl Uygulanır
D Vitamini Cilde Nasıl Uygulanır

D Vitamini Cilde Faydaları konusunda kısa ve öz şekilde bilgiler verdik yardımcı tüm vitaminler ve yardımcılar hakkında bilgi almak için cilt sözlüğü kategorimize bakmanızda fayda olacaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap