1. Ana Sayfa
  2. Cilt Sözlüğü

E Vitamini Nedir ?

E Vitamini Nedir ?
E Vitamini Nedir E Vitamini Cilde Faydaları
0

E Vitamini Nedir ?

E Vitamini Nedir ? E vitamini yiyecekler veya takviye edici diğer unsurlar ile yeterli miktarda alınmazsa başta cilt olmak üzere vücudun birçok noktasında sorunlara neden olacaktır. E vitamini, dördü tokoferol ve dördü tocotrienol olmak üzere yağda çözünen sekiz farklı bileşikten oluşan bir grubu ifade etmektedir. Cilt başta olmak üzere beyin, göz ve dolaşım sisteminde de önemli faydalarından söz edilebilir. E vitamini bu yönüyle insan sağlığının en temel yapı taşlarından biri olarak değerlendirilmektedir.

E Vitamini Nedir
E Vitamini Nedir

E Vitamininin Cilde Faydaları Nelerdir?

E vitamini cilde faydaları en yüksek vitaminler arasında yer almaktadır. Hemen hemen tüm vitamin ve mineraller gibi E vitaminin de eksikliğinden kaynaklanacak birçok problem başta ciltte ortaya çıkacaktır. Cildin aydınlanmasında ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasında E vitamini önemli etkilere sahiptir.

E vitamini cilde kısaca şu faydaları sağlamaktadır:

  • Ciltte UV hasarının azaltılmasını sağlar.  
  • Cildin sahip olduğu koruyucu bariyerin güçlendirilmesini sağlar.
  • Cilt sağlığını destekler.
  • Ciltte ince çizgi ve kırışıklı görünümünü düzeltir.
  • Sıkılık kaybının azaltılmasını sağlar.
E Vitamininin Cilde Faydaları Nelerdir
E Vitamininin Cilde Faydaları Nelerdir

E Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

E vitamini eksiliği cilt sorunlarının birçoğuna davetiye çıkarmaktadır. Bu nedenle E vitaminin de belirlenen günlük miktarda, vücudun ihtiyacı kadar olan seviyelerde alınması şarttır. Görme sorunları ve kemik ağrılarının dışında E vitamininin eksikliği durumunda şu sorunlar ortaya çıkabilir:

  • Ciltte kolay morarma sorunlarının gelişmesi.
  • Tırnak ve saç sağlığının bozulması.
  • Deride ve dilde çatlak görülmesi vb.

Ciltte ortaya çıkan bu tür sorunlar sadece E vitamini eksikliğine bağlı olmayabilir. Bu nedenle kesin tanı uzman hekim tarafından konulmalıdır.  

E Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir
E Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir

E Vitamini Nasıl Kullanılır?

E vitamini takviyesi birçok farklı şekilde alınabilir. E vitamini yağı veya kapsülü şekilde farklı formlarda kullanımından söz etmek mümkündür. Öte yandan birçok gıdada da bulunmaktadır. Ancak sağlıklı bir cilt için kullanılacak E vitamini takviyesinin cilde uygulamasında herhangi bir sorun teşkil etmeyecek formda olması önemlidir. Günümüzde E vitamini takviyesinin cilt sağlığının korunmasında yaygın olarak tercih edildiği görülmektedir. Uzman tavsiyesine göre vitamin takviyesi alınarak vücut sağlığı açısından en temel unsurların kontrol altında tutulması mümkündür.

E Vitamini Nasıl Kullanılır
E Vitamini Nasıl Kullanılır

E Vitamini Cilde Faydaları konusunda kısa ve öz şekilde bilgiler verdik yardımcı tüm vitaminler ve yardımcılar hakkında bilgi almak için cilt sözlüğü kategorimize bakmanızda fayda olacaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap