1. Ana Sayfa
 2. El ve Tırnak Bakımı
Trendlerdeki Yazı

Evde protez tırnak çıkarma 9 adım

Evde protez tırnak çıkarma 9 adım
Evde protez tırnak çıkarma 9 adım
0

Evde protez tırnak çıkarma 9 adım serimize hoşgeldiniz. Diğer metodumuz olan diş ipiyle protez çıkarma işleminden ayrı olarak bu serimizde asetonla protez tırnak çıkarma işlemini göreceğiz.

Evde protez tırnak çıkarma 9 adım

Evde protez tırnak çıkarma 9 adım
Evde protez tırnak çıkarma 9 adım

Bu işleme başlamadan önce uyarmak isterim evde jel tırnak çıkarma işlemi nasıl uzman birine yaptırıyorsanız tekrar ona çıkarttırmanız daha iyi olacaktır tabiki ama biz size protez tırnak evde çıkarma işlemini zorluk çekmeden en zararsız şekilde detaylarına kadar sistematik bir şekilde göstereceğiz. Malzemeleri ve uyarıları yaptıktan sonra 9 adımda maddelerimizi anlatmaya başlayacağız ve sizler için en sona ipuçlarını aktaracağız.

Gereken Malzemeler

 1. Tırnak makası
 2. Tırnak törpüsü
 3. Oje çıkarmak için kullanılan aseton
 4. Küçük bir cam kase
 5. Vazelin
 6. Alüminyum folyo , pamuk nemlendirici

Uyarı

Aseton yüksek miktarda yanıcı özelliğe sahiptir. Asetonu alev kaynakları veya ısıdan uzak tutalım. Şayet tırnakların çıkarılması canını yakıyorsa veya üst üste tekrarlarından sonra bile çıkmıyorsa uzmanlığa sahip bir güzellik salonuna uğra ve yardım için danış.

Tırnaklarını Kes

Asetonla protez tırnak çıkarmak işlemine başlayalımm. Protez tırnaklarının uçlarını tırnak makası yardımıyla kısaltmak için kullan. Olabildiğince protez tırnakları kes. Protez tırnakların kalınlığı sebebiyle kesme işleminde zorluk çıkarsa tırnaklarını törpülemek için kalın bir tırnak törpüsü kullan. Ancak kanayacağından, tırnak yatağının hiçbir yerini kesmediğinden emin ol.

Evde Protez Tırnak Kesme
Evde Protez Tırnak Kesme

Tırnakların üst kısmını törpüle

Jeli ve protez tırnağı elinden geldiğince çıkarabilmek için ince yüzeyli bir blok törpü kullan. Tırnaklarını, tırnak uzunluğu boyunca uzun vuruşlar yardımıyla törpüle.

 • Bunu yaparken sakın ama sakın doğal tırnağını törpülememeye veya tırnağına zarar vermemeye özen göster.
Tırnakların üst kısmını törpüle

Asetonu bir kaseye dök

Bir orta boy cam(plastik kullanma) kasenin yaklaşık yarısını aseton ile doldur. Asetonu mikrodalga fırına asla koyma ya da herhangi bir ısı kaynağının yanında kullanma bekletme. Aseton son derece yanıcıdır.


LAURA MARTIN
Laura Martin
Lisanslı Güzellik Uzmanı

Lisanslı güzellik uzmanı Laura Martin şunu tavsiye ediyor:
“İşlemi hızlandırmak için sıcak su kullan! Sadece, tırnaklarını bir süre suyun içinde tutacağın için suyun çok sıcak olmamasına dikkat et.”

— LAURA MARTIN, LİSANSLI GÜZELLİK UZMANI

 • Asetonun buharı keskin kokulu olmasından ötürü bulunduğu odanın iyi havalandırıldığından emin ol.
 • Asetonun yakınında sigara tütsü vs. yakma.
Asetonla evde protez tırnak çıkarma

Tırnaklarının etrafındaki deriye vazelin uygula

Aseton asitik yapısından dolayı plastiği eritir ve eritmekle kalmayacağı gibi cildine de zarar verir, bu yüzden bilhassa kendini koruman önemlidir. Bu adımı uygulama sebebimiz , cildinin asetondan tahriş olmasını engelleyecek özellikle de şeytan tırnağın varsa.

 • Vazelini tırnaklarına bulaştırmadan sürmeye çalış çünkü asetonun tırnağa ulaşması ve çözmesi gerekiyor.
 • Vazelini daha iyi bir şekilde uygulamak için yardım gerekirse pamuk uçlu tahta aplikatör kullan.
Protez tırnak çıkarma uygulaması vazelin uygulama

Asetonu tırnaklarına uygula

Her bir tırnağına özel bir pamuk parçasını asetonla ıslat ve daha sonrasında ıslattığın pamukları parmaklarının ucuna teker teker koy. Alüminyum folyo şeritleri vasıtasıyla da pamukları protez tırnaklara sıkıca sar. Tırnaklarının yaklaşık 30 dakika kadar asetonu emmesine izin ver.

 • Eğer malzemelerinde Alüminyum folyon yoksa pamukları sabitlemek için plastik olmayan bir bant kullanabilirsin.
 • Ayrıca asetonun cildini tahriş etmeyeceğini biliyorsan tırnaklarını asetonu koyduğun kâseye de batırabilirsin.
Asetonla protez tırnak çıkarma

Folyoyu ve pamukları parmak uçlarından çıkar

Jel tırnak ve pamuk ufak bir hareket ettirmeyle birlikte çıkacaktır.

 • Eğer jel tırnaklarını aseton koyduğun kaba batırdıysan ahşap bir manikür çubuğu kullanarak tırnakları yavaşca biraz kaldır.
 • Eğer jel tırnaklar buna rağmen hala sıkı bir şekilde yapışıksa bu yaptığımız işlemi 20 dakika daha tekrarla ve tırnakları çıkarmayı tekrardan dene.
Protez kalıntılarını blok törpüyle kazı

Protez kalıntılarını blok törpüyle kazı

Jel protez tırnak , yaptığımız bir nevi aseton banyosuyla yumuşamış olacak bu yüzden arka kalan kalıntıları temizleme şansını kaybetme. Temizlerken jel tekrardan sertleşmeye başlarsa eğer jeli nemlendirmek için asetonla ıslatılmış bir pamuk kullan.

Protez kalıntılarını blok törpüyle kazı
Doğal tırnaklarını şekillendir

Evde jel protez tırnak çıkarma süreci bittikten sonra da tırnak köşe ve kenarlarını düzleştirmek için tırnak makası ve bir adet tırnak törpüsü kullan. Tırnaklarını, ince yüzeyli bir blok törpü vasıtasıyla tırnak dibinden ucuna doğru hareket edecek şekilde hafifçe parlat.

 • Tırnaklarını zarardan korumak için yalnızca tek yönde törpüle ve testere hareketinden kaçın.
 • Tırnaklarının üst katmanlarından birkaçı jel protez tırnak ile birlikte kalkmış olabilir. Tırnaklarını törpülerken ve parlatırken onları daha da fazla kırmamaya ve onlara zarar vermemeye dikkat et.
Doğal tırnaklarını şekillendir
Ellerini nemlendir
 1. Aseton bildiğimiz gibi cildin fazlaca kurumasına sebeb olur. Kalan izleri sabun ve suyla durula sonrasında Ellerini kurula ve zeytinyağı, vücut yağı ya da bir nemlendirici krem ile ovala.
  • Nemlendiriciyi tırnaklarına, tırnak etlerine ve cildine ovarak yavaşca sür ve tırnaklarının nemli kalmasını sağla.
Ellerini nemlendir

Evde protez tırnak nasıl çıkarılır ipuçları

Evde protez tırnak nasıl çıkarılır ipuçları

Asetonu plastik bir kabın içine asla koyma. Plastik kap erir ve asetonu her yere bulaştırır.
Eczaneden profesyonel düzeyde bir Protez Tırnak Çıkarma seti satın alabilirsin. Jel protez tırnak nasıl çıkar işte bu kadar basit.

Protez tırnak çıkarma ücreti nedir?

Protez tırnak çıkarma ücretleri bölgesel olarak değişse de ortalama ücret 150tl olarak gösterilmiştir. Jel tırnak nasıl çıkarılır konusunda ne kadar size gerekli yardımı vermiş olsakta tabikide nerede çıkartmak istediğiniz size kalmış.

Protez tırnak çıkarmak ne kadar sürer

Ortalama olarak 45 dakika – 1 saat sürecektir.

Bir serimiz daha sonuna geldik cilt bakımı nasıl yapılır ekibi olarak sizlere her zaman daha fazla desteği sağlayacağız. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap