1. Ana Sayfa
 2. Cilt Bakımı
Trendlerdeki Yazı

Gliserin Cilde Faydaları

Gliserin Cilde Faydaları
Gliserin Cilde Faydaları Nedir
0

Gliserin Cilde Faydaları

Gliserin cilde faydaları nedir , gliserin ne işe yarar veya gliserin cilde zararlarından önce bu muhteşem cilt beyazlatan ve kırışıklıkları gideren gliserinle ilgili değinmek istediğim öncelikli yer “gliserin nedir” ve “gliserin nasıl üretilir”.

Gliserin Nedir
Gliserin Nedir

Gliserin Nedir?

Cilt bakımının önde gelen isimlerinden olan gliserin veya “gliserol” sıvı halde bulunan kokusuz bir sudur. Kozmetik ürünlerin içinde bulunan bu madde nemlendiricilerin olmazsa olmazıdır , cildi muhteşem şekilde nemlendiren yüz kremidir. Su ve alkol ile karışabilen bu madde asetonla çözünür. Yenileyici özelliğe sahiptir ayrıca cildin ph seviyesini dengede tutar. Cilt hastalıklarını iyileştirir ve onarıcı etkide bulunur.

Gliserin Nasıl Elde Edilir?

Gliserin Nasıl Elde Edilir
Gliserin Nasıl Elde Edilir

Aynı zamanda glikol diye adlandırılan gliserin bitkisel ve hayvansal yağlardan elde edilir. Organik bileşiktir. C3H8O3 formullü oksijen, karbon ve hidrojenden oluşan bu içerik 18’inci yüzyılda Carl Wilhelm Scheele tarafından keşfedilmiştir. Önceleri mum daha sonraları sabun yapımında kullanılan bu madde günümüzde kozmetik ve gıda sektöründe vazgeçilmez nitelik taşımaktadır.
Gliserin nereden alınır? sorusunun cevabını unutmadan verelim tüm eczanelerden veya aktarlardan bulabilirsiniz. Gliserin alırken kesinlikle saf olmasına dikkat etmelisiniz.

Gliserin Ne İşe Yarar?

Gliserin ne işe yarar
Gliserin ne işe yarar

Gliserin cilde faydalarından önce başlıca soru gliserin ne işe yarar? Bakalım bu küçük dostumuz neler yapabiliyormuş. Nem tutucu özelliğe sahip olmasından ötürü bir çok alanda kullanılmaktadır. Bu özelliğinden mütevellit koruyucu olarak da kullanılan gliserin kimyasal ya da doğal bir çok maddenin sabitlenmesini üstleniyor.

Daha fazlası yok mu derseniz var misal güçlendirici etkisi olan bu madde, içinde barındırdığı antiseptik özelliği sayesinde enfeksiyonlara ve yaralara karşı çok etkili çözüm sunmakta.

Gliserin Cilde Faydaları Nelerdir?

Gliserin Cilde Faydaları Nelerdir
Gliserin Cilde Faydaları Nelerdir

Cildi nemlendirir

Ciltte nemlendirici görevi gören gliserin düzenli kullanım sonrası kısa sürede etkisini gösterecektir. Cildimizi tazeleyerek kısa sürede cildi onarıp yenileyecektir. Pürüzsüz cilde merhaba kuru ciltlere elveda diyebiliriz. :)

Asya güzellik ve kozmetoloji dergisi tarafından yayınlanan bilimsel içerikli bir makalede , içinde gliserin bulunan nemlendirici kremler diğer kremlere farkla daha fazla nemlendirerek nem kalıcılığını daha uzun süre devam ettirmiş. Yani gliserin yağı yüze sürülür mü diye çekinmeyin.

Cildin ph düzeyini dengeler

Bildiğiniz gibi cildimizin ph düzeyi gerekenden eksik veya fazla olduğu takdirde cilt hastalıkları kaçınılmazdır gliserini cildinize düzenli uyguladığınız takdirde bunlarda önlem getirmiş olursunuz. Nemin ciltten gitmesine izin vermeyen gliserin su kaybını engelleyerek cildi çevresel faktörlerden ve zararlı güneş ışınlarından korur.

Cildimiz her zaman parlak , sağlıklı ve nemli gözükür. Cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak cilde gelebilecek hasarı en aza indirir.

Cilt rengini açar

Cildi aydınlatır ve cilt tonunu dengeler. Cildi beyazlaştırarak ışıltılı görünüm sağlar.

Cilt Problemlerini Önler

Gliserin yapısında anti fugal ve antimikrobiyal barındırır , zarara uğramış cildi kısa sürede onarır. Egzama sedef hastalıklarında birebirdir.

Cildi Gençleştirir , Kırışıklık Önler

Gliserin kullanarak cildiniz daha bakımlı ve genç durur. Cildi canlı tutar nem tutma kapasitesini artırarak ve düzenli kullanım sonucu berrak cilt görünümü sağlar. Cildi yumuşatır , kırışıklıkları hafifletir ve cildimizi bebek cildi gibi pürüzsüz hale getirir. Erken yaşlanmayı önler.

 • Cilt fonksiyonlarını iyileştirir.
 • Cilt hücrelerinin gelişim sürecini hızlandırır.
 • Yaşlanma sürecinin yol açtığı olumsuzluklarla mücadele ederek kırışıklık karşıtıdır.
 • Cilt hücrelerinin sağlıklı biçimde çoğalmasına yardımcı olur.
 • Cildi besler.

Gliserin Yağı Faydaları

Gliserin cilde faydalarından bahsetmişken genel olarak özetleyelim gliserin yağı faydalarını.

 • Topuk çatlaklarını yok eder.
 • Makyaj sabitleyici işlevi görür.
 • Tırnak kırılmalarının önüne geçer.
 • Dudak bakımı yapılırsa çatlakların önüne geçer kurumayı engeller.
 • Cilt beyazlatma için etkilidir.
 • Lekeler için gliserin kullanılır leke çıkarma için gerçekten faydalıdır.
 • Mum fitil yapımında önemlidir.
 • Ayaklarda sertleşme ve nasırlaşmayı önler.

Gliserin Cilde Zararları Var mıdır?

Gliserin Cilde Zararları Var Mı
Gliserin Cilde Zararları Var Mı

Gliserinin zararı veya yan etkisi bulunmamaktadır bunun sebebiyse organik olmasıdır. Fakat gliserinin yağının direkt cilde uygulanması, ciltteki gözeneklerin tıklanması yönünde etkileri mevcuttur. Bu sebebten ötürü komedojenik (gözenek tıkayıcı) olmadığı kesin olarak kanıtlanmış içinde gliserin mevcut olan cilt bakım ürünlerini kullanmanı tavsiye etmekteyiz.

Gelen sorulara göz gezdirirken gliserin içilir mi? diye değişik bir soruya denk geldik. Bu sorunun kaynağını cilt bakımı dışında bir çok yerde kullanılmasına bağlıyoruz. Gliserin ilaç ve gıda sektöründe oral yolla yani ağızdan alınıyor burası doğru fakat gliserin saf şekilde ağızdan alınması uygun değildir önerilmez. Özetleyecek olursak içinde gliserin olan ürünleri gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz fakat gliserini saf şekilde içmeye kalkışmayınız.

Gliserin Cilt Maskesi Tarifleri

Gliserin Cilt Maskesi Tarifleri
Gliserin Cilt Maskesi Tarifleri

1 ) Cildi besleyici ve tazeleyici yapımı çok kolay tarif. Malzemeler : 1 kaşık gliserin 1 kaşık bal.

 • Gliserin ve balı karıştırın. Boyundan itibaren tüm yüz bölgenize uygulayın.
 • 15 dakika bekletin.
 • Ardından ılık suyla yıkayarak durulayabilirsiniz.

2 ) Malzemeler : 3 yemek kaşığı muz püresi 1 kaşık gliserin.

 • Muzu püreleştirin sonrasında 3 yemek kaşığı alın.
 • Aldığımız 3 yemek kaşığı muz püresiyle 1 yemek kaşığı gliserini karıştıralım.
 • Yüzünüze yedirin yarım saat bekleme süresi var. Daha sonra ılık suyla temizleyip durulayın.
 • Muzun içinde bulunmakta olan minareller gliserin ile birleşince cildi temizleyerek güç sağlayacaktır.

3 ) Malzemeler : 3 yemek kaşığı yulaf 2 yemek kaşığı gliserin.

 • Yulafı blenderdan geçirerek gliserin ile karıştırın.
 • Yüze yedirdikten 10 dakika sonra ılık suyla temizlenerek durulanır.

Gliserin cilt maskesi yazımız başka bir başlık altında devam edecektir şimdilik bu harika madde ile ilgili yazım bu kadardır takip etmeye devam edin.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap