1. Ana Sayfa
  2. Cilt Bakımı

Keten Tohumu Maskesi Cilde Faydaları

Keten Tohumu Maskesi Cilde Faydaları
Keten tohumu maskesi cilde faydaları
0

Keten Tohumu Maskesi Cilde Faydaları

Keten Tohumu Maskesi Cilde Faydaları nedir , keten tohumu maskesi nasıl hazırlanır detaylı anlatmadan önce keten tohumu nedir buna bakalım.

Cilde oldukça fazla faydası olan keten tohumu maskesi kırışıklık giderici , nemlendirici ve akne yok edicidir. Herhangi bir aktardan bulabilirsiniz bu benzersiz maddeyi.

Keten tohumu nedir
Keten tohumu nedir

Keten tohumu nedir ; keten tohumu keten bitkisinin meyvelerinden elde edilmekte olan , 15 ile 60 cm ebatlarında olan bir bitki türüdür. Akdeniz ikliminde yetişen bu bitki Türkiye, Suriye, Irak ve Mısır gibi ülkelerde yetişir. Linamarin , protein ve sabit yağlar içeriğinde bulunur. İçinde bulunan yağlar Omega 3 yağı olarakta kullanılabilinir

Keten Tohumu Maskesi Cilde Faydaları

Keten tohumu maskesi , bildiğiniz gibi cilde faydaları konusunda yeni çıkan bir şey değil yıllardır kullanılmakta ve bunun yanı sıra birden fazla sağlık alanında kullanılmaya devam edilmekte. Cildimize parlaklık veren cildimizi pürüzsüz bir şekle sokan  keten tohumunun cilde faydaları sadece bunlarla da kalmıyor, bunlar haricinde birçok faydası bulunmaktadır. Peki, keten tohumunun faydaları nelerdir?

1- Cildi Besler

Linolenik asitler içeriğiyle zengin bir bitki olan keten tohumu aynı zamanda içerisinde bulunan lifler yardımıyla cildimizin gereksinim duyduğu besin değerlerini, içeriğinde olan yağlarla sağlamakla birlikte cildin buruşmasını engelleyerek çok daha canlı bir cilde sahip olmayı sağlamaktadır. Keten Tohumu Maskesi Cilde Faydaları cildi beslemekle de kalmaz.

2- Vücut İhtiyacını Giderir

Cildimizin sağlığını yitirmesini yalnızca cilde temas eden etkenlere bağlayamayız. Vücudumuzu tek bir parça şeklinde düşündüğünüzde, ihtiyacı kadar besin değeri almaması da cilt problemlerine neden olur. Muazzam içeriği ile her yönden vücut sağlığına olumlu etkisi olan keten tohumunu 1 kase yoğurdun içine ilave ederek kullanabilirsiniz. Bir kâse yoğurdun içine 3 kaşık keten tohumu atarak , 8gr lif, 6gr protein, omega 3, B vitamini ve magnezyum ihtiyacını giderir.

3- Cildin Nem Dengesini Korur

Her cildin kendine özgü bir nem dengesi olduğu muhakkaktır. Nem dengesinin bozulması veyahut daha az olması demek ciltte kırışıklıklar olması demek , yaşlanma belirtilerinin kendini iyice meydana çıkarması demek. Keten tohumu cilde faydaları sıralarken cildi nemlendirmesi demiştik hatırlarsanız içinde bulunan yoğun ve zengin B vitamini sayesinde düzenli bir kullanım göstermesi halinde cildimizin nem dengesini korumakla cildin daha da parlak bir görünüm sağlamasına katkı sağlayacaktır. Bununla kalmamakla birlikte akne egzama gibi cilt sorunlarınız mevcutsa bunları yok etmeye katkı sağlar. Keten tohumu cilde iyi gelir mi veya keten tohumu maskesi ne işe yarar diye hala soranlarınız varsa gelin keten tohumu cilde nasıl uygulanır ona bakalım.

Keten Tohumu Maskesi Nasıl Yapılır

Keten Tohumu Maskesi Nasıl Yapılır
Keten Tohumu Maskesi Nasıl Yapılır

Cildinizin parlaklığını kaybetmesinden ve pürüzleşmesin ile ilgili sorunlarınız varsa keten tohumu maskesi, tam size göre. Peki, nasıl hazırlanır?

Gerekli Malzemeler:

  1. 2 yemek kaşığı keten tohumu,
  2. Aloe vera jeli

Hazırlanışı ve Kullanımı

2 yemek kaşığı keten tohumunu uygun bir kaba koyun. Kıvamını alana kadar aloe vera jeli ile karıştırmaya devam ediyoruz. 15 dakika kadar yüzünüzde bekleteceğiniz karışımı cildinize kalın bir tabaka şeklinde uygulayın. Sonrasında ferahlayan cildinizi ılık suyla temizleyebilirsiniz.

Keten tohumu maskesi kadar popüler olan hindistan cevizi yağı cilde faydaları bakabilirsiniz.

Keten Tohumu Maskesi Ne Sıklıkla Kullanılmalıdır?

Cilt problemleri için yüksek bir etkisi olan keten tohumu maskesini, yaşadığınız sorunun büyüklüğüne göre kullanın. Uzmanlar, en güzel sonucu alabilmek için haftada 2veya 3 defa keten tohumu maskesi uygulamasını önermektedir.

Keten Tohumu Maskesi Faydaları Nelerdir?

Yara izlerinden tutun sivilce lekelerine hatta güneş lekelerine kadar birçok cilt probleminde fazlaca etkisi görülen keten tohumu maskesi, düzenli kullanıldığı takdirde çok parlak sonuçlar verir. Cildi derinlemesine nemlendirerek daha ışıltılı bir cilde sahip olmamıza da katkı sağlayan keten tohumu maskesi, aloe vera jeli ile karıştırılarak uygulanırsa kaçınılmaz şekilde daha etkili sonuçlar gösterir.

  • Ciltteki matlığı gidererek sağlıklı ve parlak görünüm kazandırmaktadır.
  • Antioksidan ve fitokimyasal içeriği sayesinde cildimizin yaşlanmasını önler.
  • Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin içeriğe sahip olan keten tohumu, ciltteki problemleri hızlı şekilde iyileştirir. Ciltteki döküntüleri, tahrişi ve iltihabı azaltır.
  • Yeni sivilce çıkmasını önlemekle birlikte mevcut olan aknelerin geçmesine de yardımcı olur.
  • Nemlendirici özelliği sayesinde cildimizin kurumasını engeller.

Keten Tohumu Hakkında Sık Sorulan Sorular


Keten tohumu nasıl kullanılır?

Filizlenmiş formda tüketmek keten tohumundan en çok verimi almak için çok önemlidir. Ekstra olarakta tohumları ıslatarak kullanmak ayrıca etkilidir. Tohumları ılık suda 10 dakika beklettikten sonra veya 2 saat soğuk bir suda beklettikten sonra kullanabilirsiniz.

Keten tohumu yoğurtla nasıl yenir?

Kilo verme konusunda da yüksek yardımı olan keten tohumu yoğurt ile tüketilebilinir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap